Business & Dreams x Agood Company

Business & Dreams x Agood Company

10 Jun 2022

Ta en djupdykning i bakgrunden till Business & Dreams och bli inspirerad av deras hållbarhetstips, både sociala och miljömässiga.

Business & Dreams är ett svenskt kvinnligt nätverk, grundat för att stärka kvinnor i näringslivet. Vi kunde inte vara gladare över att arbeta med dem, liksom att prata med deras grundare, Vendela och Camilla, för att få veta lite mer om deras uppdrag och värderingar.

Välkommen till Agood Community! Du hade nyligen din reträtt där du använde våra anteckningsböcker av stenpapper och naturgräspennor , så vi tyckte att det var den perfekta tiden för oss och vårt samhälle att lära känna dig bättre.

Vilka är ni, grundarna bakom Business and Dreams?

Vi är Camilla och Vendela, en duo som brinner djupt för jämställdhet och för att inspirerande kvinnor med stora mål tillsammans! I cirka två år har vi drivit Business & Dreams Members' Club med över 1000 medlemmar i mer än 17 länder.

Vad inspirerade uppdraget bakom Business and Dreams?

Vi har tidigare arbetat i två mansdominerade branscher, tech och finans, där vi såg behovet av jämställdhet. Vi tror att det är så viktigt att lyfta fram kvinnliga förebilder för att inspirera andra och visa på olika möjligheter.Varför är Business and Dreams så viktigt?

Vi tror starkt på vikten av en stödjande gemenskap och att föra likasinnade kvinnor samman. Vi blir så glada när vi hör historier som när våra medlemmar har hittat en affärspartner eller till och med en vän för livet genom vår klubb.

Varför är relationen till företag och ditt personliga välmående så viktigt?

Du tror på ett holistiskt förhållningssätt till våra karriärer – om vi inte mår bra har vi inte mycket att ge till världen. Vi betonar därför vikten av att ta hand om vår mentala och fysiska hälsa och att den största investeringen du kan göra är en investering i dig själv.

Vad skulle vara en artikel från din webbplats som våra kunder borde läsa och varför?

Vi låter ofta våra medlemmar dela sina tankar och insikter inom ett ämne på vår hemsida och en artikel som nyligen fick mycket uppmärksamhet var från vår medlem Mariamawit Tirfe på ämnet självförtroende och självkärlek. Vi älskar den här artikeln eftersom att bygga en hälsosam och kärleksfull relation med oss ​​själva kommer att påverka allt vi gör i livet. Klicka här för att läsa artikeln!Vilken är den största bedriften Business and Dreams har uppnått?

Vi känner oss mest stolta när vi hör om hur något från vår klubb har förbättrat livet för en medlem på ett eller annat sätt. Det kan vara allt från att bestämma sig för att meditera bara en minut varje dag till att hitta modet att göra sin passion i livet till ett företag. Nyligen berättade en medlem hur hon genom inspirations- och mindsetövningarna i vår klubb hade fått ett jobb med en årlig löneökning på 30 000 EUR! Det gjorde verkligen vår dag.

Vad skulle du säga är huvuddelarna för ett startpaket för hållbar livsstil?

Handla mindre och försök hitta saker begagnat.
Prioritera kvalitet framför kvantitet.
Gör din research om företagen du handlar från och se hur bra de presterar ur ett hållbarhetsperspektiv.
Ät mer växtbaserat. Vi är båda själva veganer och försöker regelbundet informera oss om hur våra matval påverkar vår planet.


Vi älskar hur du investeras i hållbart boende, hur spelar miljömässig hållbarhet en roll i människors liv?

Nästan alla våra val i livet har en hållbarhetsvinkel över sig och det viktiga är att göra vårt bästa istället för att göra ingenting om det ibland känns överväldigande. Börja smått och öka om du vill på vägen. Små förändringar kan vara att cykla istället för att ta bilen till jobbet, äta mer växtbaserat, se om en produkt finns begagnad och vara nyfiken på hur produkter produceras.


Vi ÄLSKAR hur du ville arbeta med oss ​​och använda våra Agood Notebooks! Hur kommer du att använda våra anteckningsböcker i ditt dagliga liv?

Vi använder Agood Notebooks varje dag för vår dagliga journalföring. I anteckningsboken skriver vi ner tio saker vi är tacksamma för, tre fokusområden för dagen och tre saker vi älskar med oss ​​själva. Det känns fantastiskt att börja dagen på ett hållbart och hälsosamt sätt, både för vårt välmående och för planeten.

Tack så mycket!! Vi är verkligen inspirerade efter detta samtal. Jag kommer att läsa Mariamawit Tirfe-artikeln direkt efter detta!

Tillbaka till blogg

Du kanske också gillar

1 av 10
1 av 10